Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Meme Kanseri

Meme kanseri kadınlarda en fazla karşılaşılan kanserdir. Meme kanseri görülme ihtimalini (riskini) arttıran ve azaltan bazı özellikler polikistik over sendromu olan kadınların bir kısmında bulunmaktadır. Meme kanseri çoğunlukla ileri yaşlarda menopoz sonrası dönemde ortaya çıkmaktadır. Genç yaşlarda görülen meme kanseri çoğunlukla doğum kontrol hapı kullanımı ile birlikte genetik (ailesel) nedenlere bağlıdır(1). Fakat,  ileri yaşlarda, menopoz sonrası dönemde, ortaya çıkan meme kanseri polikistik over sendromu ile daha çok ilişkilidir.

Doğum kontrol hapı kullanımı meme kanseri ihtimalini artırmaktadır(2). Doğum kontrol haplarının içinde bulunan östrojen (estradiol) ve progesteron hormonları meme kanseri ile ilişkilidir. İlk doğumdan önce, 25 yaşından önce ve son doğumdan önce uzun süre doğum kontrol hapı kullanılması meme kanseri görülme ihtimalini arttıran durumlardır (3).

Polikistik over sendromu tedavisinde doğum kontrol hapı kullanılması doğru değildir. Polikistik over sendromu’nda doğum kontrol hapı kullanan genç kadınlarda meme kanseri daha fazla görülmektedir(1). Doğum kontrol hapları polikistik over sendromu’nu tedavi etmemektedir. Fakat, meme kanseri görülme ihtimalini arttırmasına rağmen polikistik over sendromu’nda halen yaygın olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Kaynaklar

1-Polycystic ovarian syndrome (PCOS), related symptoms/sequelae, and breast cancer risk in a population-based case-control study. Kim J, Mersereau JE, Khankari N, Bradshaw PT, McCullough LE, Cleveland R, Shantakumar S, Teitelbuam SL, Neugut AI, Senie RT,Gammon MD.Cancer Causes Control . 2016 Mar;27(3):403-14.

2-The action of estrogens and progestogens in the young female breast. Zolfaroli I, Tarín JJ, Cano A. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2018 Mar 28.

3-The pill and the breast. Drife JO. IPPF Med Bull. 1984 Dec;18(6):1-2.

Bunları da İnceleyin

Polikistik Over Sendromu’nda Vücut Kas ve Yağ Miktarları ve Dağılımları

İnsan vücudunu kas, yağ, su ve kemik oluşturmaktadır. Kas ile yağ beslenme biçimi ve hareket …