Polikistik Over Sendromu’nda Gebelikten Korunma Yöntemleri

Yumurta gelişiminin ve yumurtlama tarihinin değişken olması nedeniyle polikistik over sendromu olan kadınların bir kısmında planlanmayan gebelikler daha fazla miktarda görülmektedir.

1-Doğum kontrol haplarının polikistik over sendromu tedavisinde yeri olmadığı gibi yan etkileri nedeniyle gebelikten korunma amacıyla kullanılması da doğru değildir.Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonu içermektedir. Polikistik over sendromu olan fazla kilolu kadınlarda bacak damarlarının tıkanıklığı (derin ven trombozu), selülit, varis, insülin direnci, depresyon gibi psikiyatrik sorunlar, pankreas iltihabı (pankreatit), safra kesesi taşları, kilo artışı (ödem; su tutulumu) ve meme kanseri gibi östrojen ve progesteron hormonlarına bağlı olarak görülen yan etkiler daha kolaylıkla ortaya çıkabilmektedir. Doğum kontrol hapları doğuştan pıhtılaşma bozukluğu olanlar tarafından kullanıldığında kişinin hayatını kaybetmesine yol açabilmektedir. The Guardian ve Le Figaro gazetelerinde doğum kontrol haplarının neden olduğu ölümlerle ilgili haberlere ulaşabilirsiniz.

2-İçinde fazla miktarda östrojen ve progesteron hormonu içeren ayda bir yapılan (aylık) iğnelerin ve fazla miktarda progesteron hormonu içeren üç ayda bir yapılan iğnelerin de doğum kontrol haplarına benzer yan etkileri nedeniyle polikistik over sendromu olan kadınlarda kullanılması uygun değildir. Bu iğneleri kullanan kadınlarda çoğunlukla zaman içinde adet kanaması tamamen kesiliyor veya bir kısmında da kişinin günlük hayatını etkileyecek şekilde sürekli lekelenme tarzında ara kanamalar görülüyor. Adet kanamasının tamamen ortadan kalkması polikistik over sendromu olan kadınlarda istemeden gebe kalma veya menopoza girme endişesi gibi psikolojik sıkıntılara neden olmaktadır.

3-Progesteron hormonu içeren rahim içi araçlar (Spiral) da progesteron hormonunun yan etkileri nedeniyle polikistik over sendromu olan kadınlarda kullanımı uygun değildir. Rahim içi araçtan gereğinden fazla miktarda salınan progesteron hormonu adet kanamasının tamamen kesilmesine veya bazen aşırı kanamalara veya lekelenme şeklinde uzun süren kanamalara neden olmaktadır.

4-Hormon içermeyen rahim içi araçların kullanımında östrojen ve progesteron içermediği için diğer yöntemlerde görülen yukarıda anlatılan yan etkiler görülmemektedir. Adet kanamasının tamamen kesilmesi, aşırı kanamalar veya lekelenme şeklinde uzun süren kanamalar da diğer yöntemlerden çok daha az görülmektedir. Polikistik over sendromu olan kadınlarda ister doğum yapmış olsun ister yapmamış olsun en uygun gebelikten korunma yöntemi herhangi bir hormon içermeyen rahim içi araçların (spiral) kullanılmasıdır (1,2,3).

Kaynaklar

1-Use of intrauterine devices in nulliparous women. Lohr PA, Lyus R, Prager S. Contraception. 2017 Jun;95(6):529-537.

2-The safety of intauterine devices among young women: a systematic review. Jatlaoui TC, Riley HE, Curtis KM. Contraception. 2017 Jan;95(1):17-39.

3-Intrauterine Contraception Continuation  in Adolescents and Young Women: A Systematic Review. Usinger KM, Gola SB, Weis M, Smaldone A. J Pediatr Adolesc Gynecol. 2016 Dec;29(6):659-667.

Aşağıdaki başlıkları tıklayarak konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:
-İnsülin Direnci, Şeker Hastalığı ve Polikistik Over Sendromu
Polikistik Over Sendromu’nda Tüylenme artışı tedavisi
 Polikistik Over Sendromu’nda Doğum kontrol hapı kullanılması 

-Meme Kanseri ve Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over sendromu’nda Kilo artışı ve şişmanlık
Polikistik Over sendromu’nda Sivilce tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Saç dökülmesi tedavisi
-Polikistik Over Sendromu’nda Cilt renginde koyulaşma ve et benleri tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Psikolojik sorunların (depresyon, anksiyete) tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Cinsel istek (libido) sorunlarının tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Human papilloma virüs (HPV) ve mantar enfeksiyonu tedavisi 
-Polikistik Over Sendromu’nda Menopoz 
-Polikistik Over Sendromu’nun çeşitleri (alt grupları)
-Rahim Kanseri ve Polikistik Over Sendromu

– Polikistik Over Ameliyatı (Laparoskopik Ovarian Drilling)

Polikistik Over Sendromu’nda Kötü Kokulu ve Fazla Miktarda Terleme 
-Polikistik Over Sendromu’nda Gebelikte karşılaşılan  Sorunlar
Polikistik Over Sendromu’nda Çocuk İsteği Tedavisi

Bunları da İnceleyin

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu tedavisinde doğum kontrol hapı kullanılması doğru değildir. Doğum kontrol hapları polikistik over …