Saç Dökülmesi ve Polikistik Over Sendromu

Erkek tipi saç dökülmesi erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) miktarının ve etkinliğinin artması sonucunda ortaya çıkar. Polikistik over sendromu’na bağlı erkek tipi saç dökülmesi genellikle yavaş bir ilerleme göstermektedir. Ani başlayan ve hızlı bir şekilde ilerleyen saç dökülmesi polikistik over sendromu’nda çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Ani başlayan ve hızlı ilerleyen saç dökülmesi durumunda öncelikle yumurtalık veya böbrek üstü bezi tümörleri düşünülmelidir. Bu durumda tümörün tespit edilebilmesi için yumurtalıkların ultrasonografi ile incelenmesi ve böbrek üstü bezinin de diğer görüntüleme yöntemleri ile değerlendirilmesi gerekir.

Yukarıdaki resimde polikistik over sendromu’nda erkek tipi saç dökülmesi görülmektedir.

 

Polikistik over sendromu’nda erkek tipi saç dökülmesi genellikle tüylenme artışı ile birlikte görülmektedir. Fakat, başka bir şikayet olmadan tek başına da ortaya çıkabilir. Polikistik over sendromu’nda testosteron gibi erkeklik hormonlarının miktarının ve etkinliğinin artması yanında ailesel (genetik) yapıda erkek tipi saç dökülmesinin başlama yaşını, dökülme biçimini ve dökülme hızını önemli derecede etkilemektedir.

Tedavi; Temel prensip erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) artmış olan etkinliğinin ve miktarının düşürülmesi ve erkeklik hormonlarını bağlayarak onları etkisiz (nötr) hale getiren SHBG (Sex Hormon Binding Globulin) miktarının arttırılmasıdır. İnsülin direncine karşı insülin duyarlılığının arttırılması SHBG ve testosteron üretimi üzerinden etki gösteren bir tedavi seçeneğidir.

Erkeklik hormonları kıl köklerinde bulunan alıcılara (reseptör) yapışarak erkek tipi saç dökülmesine neden olmaktadır. Erkeklik hormonlarının kıl köklerinde alıcılara yapışmasını sağlayan mekanizmanın engellenmesi de başka bir tedavi seçeneğidir.

Alıcılara bağlanmış olan erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) erkek tipi saç dökülmesi yapabilmesi için alıcılarda bulunan bir mekanizma (5α redüktaz enzimi) ile aktif forma (dihidrotestosteron) dönüşmesi gerekmektedir. Aktif forma dönüşümü sağlayan mekanizmanın engellenmesi de diğer bir tedavi seçeneğidir. Yumurtalık ameliyatı (Laparoskopik ovarian drilling) miktarı ve etkinliği artmış olan erkeklik hormonlarının (testosteron ve androstenedion gibi) etkinliğini ve miktarını azaltarak ve insülin direncine karşı insülin duyarlılığını artırarak etki gösteren bir tedavi seçeneğidir. İnsülin direncine karşı insülin duyarlılığının artması erkeklik hormonlarına bağlanarak onları etkisiz hale getiren Sex Hormone Binding Globulin miktarını arttırır. Kişinin polikistik over sendromu’nun hangi grubuna (A,B,C) girdiği, ultrasonda yumurtalıklarının görünümü, erkeklik hormonlarının (testosteron ve androstenedione gibi) kan düzeylerinin yüksek olması, erkeklik hormonlarına bağlanarak onları etkisiz hale getiren Sex Hormone Binding Globulin miktarının düşük olması, insülin direnci, şeker hastalığı, kilo fazlalığı veya şişmanlık ameliyat kararının verilmesinde önem taşımaktadır.

Tedavi seçenekleri kişiden kişiye göre farklı şekillerde bazen birden fazla tedavi seçeneği birlikte, bazen de bir tedavi seçeneği tek başına uygulanmaktadır.

Aşağıdaki başlıkları tıklayarak konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:
 -Polikistik Over Sendromu’nda İnsülin direnci tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Adet düzensizliği tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Tüylenme artışı tedavisi
 Polikistik Over Sendromu’nda Doğum kontrol hapı kullanılması 
Genç kızlarda adet düzensizliği tedavisi
Polikistik Over sendromu’nda Kilo artışı ve şişmanlık
Polikistik Over sendromu’nda Sivilce tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Saç dökülmesi tedavisi
-Polikistik Over Sendromu’nda Cilt renginde koyulaşma ve et benleri tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Psikolojik sorunların (depresyon, anksiyete) tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Cinsel istek (libido) sorunlarının tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Human papilloma virüs (HPV) ve mantar enfeksiyonu tedavisi 
-Tiroid hormonları ve Polikistik Over Sendromu 
-Polikistik Over Sendromu’nun çeşitleri (alt grupları)
Polikistik Over Sendromu olan Kadınların Bir Kısmı Neden Gebe Kalamıyor?
– Polikistik Over Ameliyatı (Laparoskopik Ovarian Drilling)
Polikistik Over Sendromu’nda Kötü Kokulu ve Fazla Miktarda Terleme 
Polikistik Over Sendromu’nda Gebelik Sorunları ve Takibi
Polikistik Over Sendromu’nda Çocuk İsteği Tedavisi

Bunları da İnceleyin

Grup-C Polikistik Over Sendromu

GRUP-C Androjen (Erkeklik hormonu) durumu; Hiperandrojenizm: androjenlerin (testosteron gibi) etkilerinin fazla olduğunu gösteren tüylenme artışı, …