Ergenlik (Adolesan) Döneminde Polikistik Over Sendromu

Dr. Burak Hacıhanefioğlu

polikistikover.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazı ve videoların tümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Burak Hacıhanefioğlu tarafından hazırlanmış olup, telif hakları yasal koruma altına alınmıştır. İzinsiz kaynak gösterilerek dahi başka bir yerde yayınlanamaz.

Polikistik Over Sendromu Tedavisinde Doğum Kontrol Hapı Kullanılması Doğru Değildir..

 

                          16 yaşından küçük kızlarda PolikistikOver Sendromu teşhisi çizelgesi

 

1- Ergenlik (Adolesan) döneminde henüz beyin, yumurtalık ve rahim arasındaki ilişki tam olarak gelişmediği için polikistik over sendromu’nda olduğu gibi yumurta gelişimi ve yumurtlama olmamaktadır.

2- Ergenlik döneminde bulunan kızlarda doğal (fizyolojik) olarak görülen insülin direnci polikistik over sendromu’nda görülen hastalıkla ilişkili insülin direncinden farklıdır(1).

3- Ergenlik döneminde ultrasonda yumurtalıklar multikistik görünümdedir. Ultrasonda multikistik over (yumurtalık) görünümü polikistik over (yumurtalık) görünümüne çok benzemektedir(2). Bu nedenle bazen ayırt edilememektedir.

4- Ergenlik döneminde bulunan kızların bir kısmında her ay bir kere düzenli adet görülmesine rağmen bu adet kanamalarında polikistik over sendromu olan kadınların bir kısmında görüldüğü gibi çoğunlukla yumurtlama olmamaktadır(3).

5-Polikistik over sendromu’na bağlı olarak adet kanamasının gecikmesi veya adet olamama şikayeti olan 16 yaşından küçük kızlarda Anti-Mullerian Hormon (AMH) miktarı fazla bulunmaktadır (4).

Yukarıda anlatılan benzerliklerden dolayı ergenlik döneminin doğal (fizyolojik) özellikleri bazen polikistik over sendromu zannedilmektedir. Hatta bu karışıklık çok erken yaşlarda bulunan kızlarda doğum kontrol hapı gibi ilaçların gereksiz yere polikistik over sendromu’nu tedavi ediyoruz diye kullanılmasına neden olmaktadır.

Kaynaklar

1-Developmental changes in insulin action and secretion in childhood health and disease. Caprio S, Jones T, Tamborlane W. Adv Endocrinol Metab 1994 ;5:171-201.

2-Longitudinal change of sonographic ovarian aspects and endocrine parameters in irregular cycles of adolescence.Venturoli S, Porcu E, Fabbri R, Pluchinotta V, Ruggeri S, Macrelli S , Paradisi R, Flamigni C. Pediatr Res 1995 Dec;38(6):974-80.

3-Anovulation after precocious pubarche: early markers and time course in adolescence. Ibáñez L, de Zegher F, Potau N. J Clin Endocrinol Metab. 1999 Aug;84 (8):2691-5.

 
 
4-Serum anti-mullerian hormone concentrations are elevated in oligomenorrheic girls without evidence of hyperandrogenism.Park AS, Lawson MA, Chuan SS, Oberfield SE, Hoeger KM, Witchel SF, Chang RJ. J Clin Endocrinol Metab. 2010 Apr;95(4):1786-92.
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

Bunları da İnceleyin

Genç Kızlar, Ergenlik ve Polikistik Over Sendromu

Dr. Burak Hacıhanefioğlu polikistikover.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazı ve videoların tümü Kadın Hastalıkları …