Genç Kızlar, Ergenlik ve Polikistik Over Sendromu

Dr. Burak Hacıhanefioğlu

polikistikover.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazı ve videoların tümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Burak Hacıhanefioğlu tarafından hazırlanmış olup, telif hakları yasal koruma altına alınmıştır. İzinsiz kaynak gösterilerek dahi başka bir yerde yayınlanamaz.

Ergenlik döneminin doğal, fizyolojik belirtileri polikistik over sendromu ile benzerlik göstermektedir. Bu benzerlik nedeniyle bu her iki durum birbirine karıştırılmaktadır.

Ergenlik döneminde polikistik over sendromu teşhisi konulan yaklaşık her 5 kızdan 4 ünde aslında polikistik over sendromu olmadığı zaman içinde anlaşılmaktadır.

Ergenlik döneminin doğal, fizyolojik belirtileri ile polikistik over sendromu ayrımının nasıl yapılacağını sizlerle paylaşacam;

Ergenlik döneminde henüz beyin ve yumurtalık arasındaki iletişim sistemi tam olarak olgunlaşmadığı için yumurtlama olmamaktadır. Bu nedenle ilk adet kanaması gecikebileceği gibi, düzenli yumurtlamanın başladığı 16 yaşına kadar adet düzensizliği devam edebilmektedir.

Ergenlik döneminde çoğunlukla polikistik over sendromuna benzeyen, 1.5-2 ay aralıklarla görülen adet kanamaları, hatta bazen de 6 aydan daha uzun aralıklarla adet kanamaları görülebilmektedir.

İlk adet kanamasını takip eden 5 yılın sonuna kadar her 5 kızdan, 4 ünde yumurtlamanın olduğu, düzenli adet kanamaları başlamaktadır.

İlk adet kanamasını takip eden 2 yıl sonunda hala adet kanamaları 1.5-2 ay aralıklarla olan kızların da ancak yarısında polikistik over sendromu vardır.

Ergenlik dönemine bağlı adet düzensizliği olan kızların, biraz önce bahsettiğim polikistik over sendromu olmadığı halde polikistik over teşhisi konulan her 5 kızdan 4 ünün bir kısmı maalesef tedavi olarak doğum kontrol hapı kullanmaya başlamaktadır.

Doğum kontrol hapları aslında kısa bir süre sonra başlayacak olan düzenli adet kanamalarının ortaya çıkmasını engellemektedir.  

Halbuki doğum kontrol hapı kullanılmadığında, takip edildiğinde iki yıl içinde bu kızların büyük çoğunluğunun adetlerinde düzelme olduğu görülmektedir.

Ergenlik döneminde ultrasonda yumurtalıklarda polikistik over görünümü saptanması polikistik over sendromu olduğu anlamına gelmemektedir.

Ergenlik döneminde kızların büyük çoğunluğunun yumurtalıkları zaten doğal olarak beyinden salgılanan hormonların fizyolojik artışına bağlı olarak kistik görünümdedir. Hatta nerdeyse bu kızların yarısının yumurtalığı polikistik görünümdedir.

Bu kistik görüntü ergenlik döneminin sonunda düzenli adet kanamalarının ortaya çıkmasıyla birlikte kendiliğinden kaybolmaktadır.

Ergenlik döneminde adet düzensizliği ile beraber ultrasonda kistik yumurtalık görünümü olan kızların büyük çoğunluğunda polikistik over sendromu yoktur.

Ergenlik döneminde şişman ve insülin direnci olan bütün kızlar da polikistik over sendromu yoktur.

Evet doğru polikistik over sendromu olan kızların büyük çoğunluğu şişmandır. Fakat şişman olan kızların büyük çoğunluğunda polikistik over sendromu yoktur.

Ergenlikte görülen insülin direnci de doğal, fizyolojik bir insülin direncidir. Bu insülin direnci kızlarda büyüme ve gelişme için gerekli olan aminoasitlerin yani proteinlerin yıkımının önlenmesine, protein yerine öncelikle yağların enerji kaynağı olarak kullanılmasına neden olmaktadır.

Dolayısıyla fizyolojik insülin direnci ile polikistik over sendromuna ve şişmanlığa bağlı olan insülin direnci birbirine karıştırılmamalıdır. Ergenlik döneminde fizyolojik insülin direncinin azaltılmaya çalışılması doğru değildir.

Bunları da İnceleyin

Rahim Ağzı Kanseri, HPV (Human Papilloma Virus) ve Polikistik Over Sendromu

Human Papilloma Virüsü (HPV) rahim ağzı kanserine (cervical cancer) neden olmaktadır(1,2). HPV’ nin 200′ den …