Polikistik Over

Polikistik over sendromu teşhis kriterleri ilk olarak 1990 da National Institutes of Health (NIH) toplantısında belirlendi. Buna göre polikistik over sendromu tanısı konulabilmesi için hiperandrogenism (erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) kan dolaşımında fazla miktarda olması ve/veya tüylenme artışı, sivilce ve erkek tipi saç dökülmesi şikayetleri ile birlikte oligo-anovulasyon nedeniyle adet düzensizliği olması gerekiyordu(1).

2003 yılında yapılan ESHRE ve ASRM ortak toplantısında polikistik over sendromu’nun tanımı genişletilerek sadece erkeklik hormonlarının kan dolaşımındaki miktarı fazla ve/veya tüylenme artışı, sivilce ve erkek tipi saç dökülmesi olan buna karşılık adet düzensizliği olmayan ya da tam tersi olarak adet düzensizliği olan fakat erkeklik hormonlarının kan dolaşımındaki miktarı normal ve/veya tüylenme artışı, sivilce ve erkek tipi saç dökülmesi olmayan kadınlarda eğer ultrasonda polikistik over görünümü varsa polikistik over sendromu olarak kabul edildi(2,3).

2006 yılında benim de kurucu üyesi olduğum ‘’Androgen Excess Society’’ yeni bir tanımlama ortaya koymuştur. Buna göre polikistik over sendromu teşhisi için erkeklik hormonlarının kan dolaşımındaki miktarının fazla olması ve/veya tüylenme artışı, sivilce ve erkek tipi saç dökülmesi olması ile birlikte adet düzensizliği veya ultrasonda yumurtalıkların polikistik over görünümü durumlarından sadece birinin olması yeterli olmaktadır(4).

Kaynaklar

1-Zawadski JK, Dunaif A. Diagnostic criteria for polycystic ovary syndrome;towards a rational approach. In: Dunaif A, Givens JR, Haseltine F, editors. Polycystic ovary syndrome. Vol. 1992. Boston, MA: Black-well Scientific; 1992. pp. 377–84.

2-Rotterdam ESHRE/ASRM-sponsored PCOS Consencus Workshop Group. Revised 2003 consensus on diagnostic criteria and long-term health risks relatedto polycystic ovary syndrome. Fertil Steril. 2004 Jan;81(1):19-25.

3- Rotterdam ESHRE/ASRM-sponsored PCOS Consencus Workshop Group. Revised 2003 consensus on diagnostic criteria and long-term health risks related to polycystic ovary syndrome.  Hum Reprod. 2004 Jan;19(1):41-7.

4-The Androgen Excess and PCOS Society criteria for the polycystic ovary syndrome: the complete task force report. Azziz R, Dewailly D, Diamanti-Kandarakis E, Escobar-Morrreale HF, Futterweit W, Janssen OE, Legro RS, Norman RJ, Taylor AE, Witchel SF. Fertil Steril. 2009 Feb;91(2):456-88.

Bunları da İnceleyin

Covid-19 (Coronavirüs Hastalığı) ve Gebelik

Gebe olan sağlık çalışanları covid-19 aşısı yaptıracak mı? Covid-19 aşıları gebeler üzerinde denenmemiştir(1,2,3,4). Türkiye’de kullanılacak …