Human Papilloma Virüs (HPV), Mantar enfeksiyonu ve Smear Testi

Human Papilloma Virüsü (HPV) rahim ağzı kanseri ve genital bölgede görülen siğillere neden olmaktadır. Son yıllarda HPV’ ye karşı korunmak amacıyla bazı aşılar kullanılmaya başlanmıştır.

1-Bir aşının ne kadar etkili olduğunun anlaşılması için uzun yıllar geçmesi gerekmektedir. Örneğin; verem aşısı, hepatit aşısı gibi aşıların koruyuculuğunun anlaşılması için en az 30-40 sene geçmiştir. Halbuki; HPV aşısı uygulandığından beri en fazla 10 yıl geçmiştir. Bu nedenle aşının uzun dönemde etkili olup olmadığı bilinmemektedir.

Mikroskop incelemesinde Human Papilloma Virüsü (HPV) nin rahim ağzı hücrelerinde yaptığı değişiklikler görülmektedir.
2-HPV aşısının içinde virüse benzer yapılar bulunmaktadır. Uzun dönemde bu yapıların nasıl bir etki göstereceği bilinmemektedir. Çünkü, aşı yapılmaya başlandığından beri uzun bir süre geçmemiştir.

3-HPV’ nin 100′ den fazla çeşidi vardır. Her geçen günde yenileri ortaya çıkmaktadır. HPV aşısının bunlardan sadece 3-4 tanesine karşı etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle aşı birçok HPV enfeksiyonuna karşı etkisizdir.

4-HPV aşısının kalıcı hasar bırakan ve ölümle sonuçlanan yan etkileri vardır. Japonya ve bazı Avrupa ülkelerinde bu nedenle yasaklanmıştır(1,2).

5-HPV aşısı yaptırdıktan sonra aşının koruyuculuğuna güvenerek smear testi yaptırmayı ihmal eden kişilerde tam tersine rahim ağzı kanseri riski artabilir. Smear testinde muayene sırasında rahim ağzından çubuk şeklinde, ince bir fırça yardımıyla  akıntı alınır. Bu akıntı cama sürülerek mikroskop altında incelenir.

6-HPV enfeksiyonu genellikle akıntı, kanama ve ağrı gibi şikayetler yapmamaktadır. Gözle görülemeyen, ancak mikroskop ile görülebilen hücre içinde bazı değişikliklere neden olmaktadır.

Cinsel olarak aktif hayata başladıktan sonra düzenli olarak yaptırılan smear testi ile  HPV’ nin neden olduğu ileride rahim ağzı kanserine dönüşebilecek değişiklikler çok erken dönemde kişi rahim ağzı kanseri olmadan teşhiş ve tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak smear testi yaptıran bir kişinin rahim ağzı kanseri olma ihtimali oldukça düşüktür. Bu kişilerin kalıcı hasar ve ölüme neden olabilen yan etkilere sahip hpv aşısını yaptırmasına gerek yoktur.

Polikistik over sendromu olan kadınların yaklaşık yarısında çeşitli derecelerde insülin direnci görülmektedir. Polikistik Over Sendromu’ nda insülin direnci veya şeker hastalığı olan kadınlarda genital bölgede (Vajina, Vulva)  tekrarlayan mantar enfeksiyonları daha sık görülmektedir.

Mikroskop incelemesinde vajinal akıntıda candida (mantar) hif ve sporları görülmektedir.
1-Mantar enfeksiyonu genellikle bozulmuş süt kıvamında beyaz renkli akıntı, kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve yanma hissi şikayetlerine neden olmaktadır. Bu şikayetlerin hepsi bir kişide ortaya çıkabilmekte ya da şikayetlerden sadece bir tanesi  görülmektedir.

2-Mantar enfeksiyonu da smear testi ile tespit edilir. Bu enfeksiyona en sık Kandida albicans (candida albicans) adlı mantar çeşidi neden olmaktadır. Smear testi ‘nde muayene sırasında rahim ağzından çubuk şeklinde, ince bir fırça yardımıyla akıntı alınır. Bu akıntı cama sürülerek mikroskop altında incelenir. Mikroskop incelemesinde (Patoloji) enfeksiyona neden olan mantar tespit edilir.

3-Hastaların bir kısmında akıntı, kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve yanma hissi şikayetleri sık sık tekrarlamaktadır.Bu duruma genellikle dirençli bir mantar çeşidi olan Kandida glabrata (Candida glabrata) neden olmaktadır. Mantar çeşidinin teşhisi vajen kültürü testi ile yapılır. Vajen ve rahim ağzı (serviks) kültürü testinde rahim ağzı ve vajina bölgesinden çubuk şeklinde, ince bir fırça yardımıyla akıntı alınarak bir besiyeri şişesine konulur. Mikrobiyoloji laboratuvarında besiyerinde üreyen mantarın özelliklerine bakılarak Kandida glabrata (Candida glabrata) olup olmadığı tespit edilir.

4-Polikistik over sendromu olan kadınlarda dirençli, tekrarlayan mantar enfeksiyonu tedavisinin temel amacı öncelikle altta yatan insülin direncinin düzeltilmesidir.

İnsülin direncinin tedavi edilmesine bağlı olarak mantar enfeksiyonuna zemin hazırlayan ortam ortadan kalkmaktadır. Kötü hijyenik ortam ve ıslaklık (nem) mantar üremesini arttırmaktadır. Kötü hijyenik şartlar düzeltildikten (günlük ped kullanımının bırakılması gibi) ve kuru ortam sağlandıktan sonra insülin direnci tedavisi ve antibiyotik tedavisi birlikte uygulandığında mantar enfeksiyonu tedavi edilebilmektedir.

Kaynaklar

1-Who Profits From Uncritical Acceptance of Biased Estimates of Vaccine Efficacy and Safety? Tomljenovic, Shaw CA. Am J Public Health. 2012 September; 102(9): e13–e14.

2-Lessons learnt in Japan from adverse reactions to the hpv vaccine: a medical ethics perspective. Beppu H, Minguchi M, Uchide K, Kumamoto K, Sekiguchi M, Yaju Y. Indian Journal of Medical Ethics. Vol II No 2 April-June 2017.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunları da İnceleyin

Polikistik Over Sendromu’nda Eşcinsellik (Lezbiyen, Gay, Transseksüel)

∗Polikistik over sendromu olan kadınlardan erkeklik hormonları fazla miktarda üretilenlerde eşcinsel (lezbiyen, gay) olma ihtimalinin …