Human Papilloma Virüs (HPV), Mantar enfeksiyonu ve Smear Testi

Human Papilloma Virüsü (HPV) rahim ağzı kanseri (cervical cancer) ve genital bölgede görülen siğillere neden olmaktadır. Son yıllarda HPV’ ye karşı korunmak amacıyla bazı aşılar kullanılmaya başlanmıştır. Fakat, HPV aşısı yapılan bir kadının rahim ağzı kanseri olma ihtimali, belirli aralıklarla rahim ağzından akıntı örneği alınarak yapılan HPV DNA testi ve pap smear testi ile takip edilen bir kadından daha az değildir.

1-Bir aşının ne kadar etkili olduğunun anlaşılması için uzun yıllar geçmesi gerekmektedir. Örneğin; verem aşısı, hepatit aşısı gibi aşıların koruyuculuğunun anlaşılması için en az 30-40 sene geçmiştir. Halbuki; HPV aşısı uygulandığından beri 10 yıl kadar geçmiştir. Bu nedenle aşının uzun dönemde ne kadar etkili olduğu henüz bilinmemektedir.

Mikroskop incelemesinde Human Papilloma Virüsü (HPV) nin rahim ağzı hücrelerinde yaptığı değişiklikler görülmektedir.
2-HPV aşısının içinde HPV virüsüne ait yapılar bulunmaktadır. Uzun dönemde bu yapıların aşı yapılan kişilerde nasıl bir etki göstereceği bilinmemektedir. Çünkü, aşı yapılmaya başlandığından beri uzun bir süre geçmemiştir.

3-HPV’ nin 200′ den fazla çeşidi vardır. Her geçen günde yenileri ortaya çıkmaktadır. Bunlardan şimdilik yaklaşık 15 tanesinin rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinmektedir. HPV aşısı ise rahim ağzı kanserine neden olan bu 15  HPV çeşidinden sadece bir kısmına karşı etki etmektedir.

4-HPV aşısının kalıcı hasar bırakan ve ölümle sonuçlanan yan etkileri vardır. HPV aşısında bulunan bazı maddeler (antijen) beyinde bulunan sinir hücrelerini taklit etmektedir (cross-reactivity)(4,8). HPV aşısının bağışıklık (immün) sistemini uyarması sonucunda HPV aşısına karşı oluşan antikorlar görme sinirine (neuromyelitis optica) ve beyin hücrelerine (acute disseminated encephalomyelitis) zarar vermektedir(3,4,5,6,7,8,9). HPV aşısı ailesel (genetik) eğilimi olan kadınlarda multiple sclerosis (MS) gibi bağışıklık sistemi (otoimmün) hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Japonya ve bazı Avrupa ülkelerinde yan etkileri nedeniyle HPV aşısı yasaklanmıştır(1,2).

5-HPV aşısı yaptırdıktan sonra aşının koruyuculuğuna güvenerek pap smear testi yaptırmayı ihmal eden kişilerde tam tersine rahim ağzı kanseri riski artabilir. Pap smear testi ve HPV DNA testi için muayene sırasında rahim ağzından, rahim ağzı kanserinin en çok görüldüğü bölgeden (transformation zone) çubuk şeklinde, ince bir fırça yardımıyla akıntı örneği alınır. Bu akıntı örneğinde görülen hücrelerde HPV DNA sının varlığını tespit etmek için HPV DNA testi yapılır, pap smear testinde de akıntı örneğindeki rahim ağzı hücreleri mikroskop ile incelenerek HPV enfeksiyonunun neden olduğu değişiklikler görülür.

6-HPV enfeksiyonu genellikle akıntı, kanama ve ağrı gibi şikayetler yapmamaktadır. Gözle görülemeyen, ancak mikroskop ile görülebilen hücre içinde bazı değişikliklere neden olmaktadır. Bu hücresel değişiklikler ancak pap smear testi ile görülebilmektedir. HPV DNA testinde HPV enfeksiyonu tespit edilenlerin (pozitif) bir kısmında ise pap smear testinde herhangi bir hücresel değişiklik görülmemektedir. HPV DNA testi ve Pap smear testi birlikte yapıldığında bir kişide HPV enfeksiyonu olduğu halde yanlışlıkla yok deme ihtimali de, bir kişide HPV enfeksiyonu olmadığı halde yanlışlıkla var deme ihtimali de oldukça düşüktür.

7-Rahim ağzında görülen HPV enfeksiyonlarının büyük bir kısmı (%90) normal bir bağışıklığa sahip olan kişilerde yaklaşık 1 yıl içinde, daha küçük bir kısmında da 2 yıl içinde vücuttan temizlenmektedir (clearance). Rahim ağzında yaptıkları hücresel değişikliklerin büyük bir kısmı (%90) da 2 yıla kadar iyileşmektedir.

Cinsel olarak aktif hayata başladıktan sonra belirli aralıklarla yaptırılan HPV DNA testi ve Pap smear testi ile HPV’ nin neden olduğu ileride rahim ağzı kanserine dönüşebilecek hücresel değişiklikler erken dönemde kişi rahim ağzı kanseri olmadan teşhiş ve tedavi edilebilmektedir. Belirli aralıklarla bu testleri yaptıran bir kişinin rahim ağzı kanseri olma ihtimali, rahim ağzı kanseri aşısı yaptıran bir kişiden daha düşüktür. Bu nedenle HPV DNA testi ve Pap smear testi ile takibi yapılan bir kişinin kalıcı hasar ve ölüme neden olabilen yan etkilere sahip hpv aşısını yaptırmasına gerek yoktur. HPV DNA ve Pap smear testlerinin ise herhangi bir yan etkisi yoktur. 

Polikistik over sendromu olan kadınların yaklaşık yarısında çeşitli derecelerde insülin direnci görülmektedir. Polikistik Over Sendromu’ nda insülin direnci veya şeker hastalığı olan kadınlarda genital bölgede (Vajina, Vulva)  tekrarlayan mantar enfeksiyonları daha sık görülmektedir.

Mikroskop incelemesinde vajinal akıntıda candida (mantar) hif ve sporları görülmektedir.
1-Mantar enfeksiyonu genellikle bozulmuş süt kıvamında beyaz renkli akıntı, kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve yanma hissi şikayetlerine neden olmaktadır. Bu şikayetlerin hepsi bir kişide ortaya çıkabilmekte ya da şikayetlerden sadece bir tanesi  görülmektedir.

2-Mantar enfeksiyonu da smear testi ile tespit edilir. Bu enfeksiyona en sık Kandida albicans (candida albicans) adlı mantar çeşidi neden olmaktadır. Smear testi ‘nde muayene sırasında rahim ağzından çubuk şeklinde, ince bir fırça yardımıyla akıntı alınır. Bu akıntı cama sürülerek mikroskop altında incelenir. Mikroskop incelemesinde (Patoloji) enfeksiyona neden olan mantar tespit edilir.

3-Hastaların bir kısmında akıntı, kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve yanma hissi şikayetleri sık sık tekrarlamaktadır.Bu duruma genellikle dirençli bir mantar çeşidi olan Kandida glabrata (Candida glabrata) neden olmaktadır. Mantar çeşidinin teşhisi vajen kültürü testi ile yapılır. Vajen ve rahim ağzı (serviks) kültürü testinde rahim ağzı ve vajina bölgesinden çubuk şeklinde, ince bir fırça yardımıyla akıntı alınarak bir besiyeri şişesine konulur. Mikrobiyoloji laboratuvarında besiyerinde üreyen mantarın özelliklerine bakılarak Kandida glabrata (Candida glabrata) olup olmadığı tespit edilir.

4-Polikistik over sendromu olan kadınlarda dirençli, tekrarlayan mantar enfeksiyonu tedavisinin temel amacı öncelikle altta yatan insülin direncinin düzeltilmesidir.

İnsülin direncinin tedavi edilmesine bağlı olarak mantar enfeksiyonuna zemin hazırlayan ortam ortadan kalkmaktadır. Kötü hijyenik ortam ve ıslaklık (nem) mantar üremesini arttırmaktadır. Kötü hijyenik şartlar düzeltildikten (günlük ped kullanımının bırakılması gibi) ve kuru ortam sağlandıktan sonra insülin direnci tedavisi ve antibiyotik tedavisi birlikte uygulandığında mantar enfeksiyonu tedavi edilebilmektedir.

Kaynaklar

1-Who Profits From Uncritical Acceptance of Biased Estimates of Vaccine Efficacy and Safety? Tomljenovic, Shaw CA. Am J Public Health. 2012 September; 102(9): e13–e14.

2-Lessons learnt in Japan from adverse reactions to the hpv vaccine: a medical ethics perspective. Beppu H, Minguchi M, Uchide K, Kumamoto K, Sekiguchi M, Yaju Y. Indian Journal of Medical Ethics. Vol II No 2 April-June 2017.

3-Demyelinating disease and polyvalent human papilloma virus vaccination. Chang  J, Campagnolo  D, Vollmer  TL, Bomprezzi  R. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2011;82(11):1296-1298.

4-Acute disseminated encephalomyelitis following vaccination against human papilloma virus. Wildemann  B, Jarius S, Hartmann  M, Regula  JU, Hametner  C. Neurology. 2009;72(24):2132-2133.

5-Neuromyelitis optica following human papillomavirus vaccination. Menge T, Cree  B, Saleh  A,  et al. Neurology. 2012;79(3):285-287.

6-CNS demyelination and quadrivalent HPV vaccination. Sutton  I, Lahoria  R, Tan  I, Clouston  P, Barnett  M. Mult Scler. 2009;15(1):116-119.

7-The spectrum of postvaccination inflammatory CNS demyelinating syndromes. Karussis D, Petrou P. Autoimmun Rev. 2014 Mar;13(3):215-24.

8-Vaccination and autoimmune diseases: is prevention of adverse health effects on the horizon? Maria Vadalà, Dimitri Poddighe, Carmen Laurino, Beniamino Palmieri. EPMA J. 2017 Jul 20;8(3):295-311.

9-Simultaneous Bilateral Optic Neuritis Following Human Papillomavirus Vaccination in a Young Child. Ngu Dau Bing Michael, Tengku Norina Tuan Jaffar, Adil Hussein, Wan-Hazabbah Wan Hitam. Cureus. 2018 Sep 24;10(9):e3352.

Bunları da İnceleyin;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunları da İnceleyin

A vitamini (Retinoik asit) benzeri maddeleri (isotretinoin) içeren ilaçlar (roaccutane, accutane) ve Erken menopoz

Genç kızlarda yaygın olarak sivilce tedavisinde kullanılan A vitamini (Retinoik asit) benzeri (isotretinoin) maddeler içeren ilaçlar (roaccutane, …