Human Papilloma Virüs (HPV), Mantar enfeksiyonu ve Smear Testi

Human Papilloma Virüsü (HPV) rahim ağzı kanseri ve genital bölgede görülen siğillere neden olmaktadır. Son yıllarda HPV’ ye karşı korunmak amacıyla bazı aşılar kullanılmaya başlanmıştır.

Bir aşının ne kadar etkili olduğunun anlaşılması için uzun yıllar geçmesi gerekmektedir. Örneğin; verem aşısı, hepatit aşısı gibi aşıların koruyuculuğunun anlaşılması için en az 30-40 sene geçmiştir. Halbuki; HPV aşısı uygulandığından beri en fazla 10 yıl geçmiştir. Bu nedenle aşının uzun dönemde etkili olup olmadığı bilinmemektedir.

HPV aşısının içinde virüse benzer yapılar bulunmaktadır. Uzun dönemde bu yapıların nasıl bir etki göstereceği bilinmemektedir. Çünkü, aşı yapılmaya başlandığından beri uzun bir süre geçmemiştir.
HPV’ nin 100′ den fazla çeşidi vardır. Her geçen günde yenileri ortaya çıkmaktadır. HPV aşısının bunlardan sadece 3-4 tanesine karşı etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle aşı birçok HPV enfeksiyonuna karşı etkisizdir.

HPV aşısı yaptırdıktan sonra aşının koruyuculuğuna güvenerek smear testi yaptırmayı ihmal eden kişilerde tam tersine rahim ağzı kanseri riski artabilir.
Smear Testi; Muayene sırasında rahim ağzından çubuk şeklinde, ince bir fırça yardımıyla akıntı alınır. Bu akıntı cama sürülerek mikroskop altında incelenir.

HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonu cinsel temas yoluyla bulaştığı için cinsel olarak aktif olmayan kişilerin aşı yaptırmasına gerek yoktur.

HPV enfeksiyonu genellikle akıntı, kanama ve ağrı gibi şikayetler yapmamaktadır. Gözle görülemeyen, ancak mikroskop ile görülebilen hücre içinde bazı değişikliklere neden olmaktadır. Cinsel olarak aktif hayata başladıktan sonra düzenli olarak yılda bir kez yaptırılan smear testi ile HPV’ nin yaptığı ve ileride rahim ağzı kanserine dönüşebilecek değişiklikler çok erken dönemde kişi rahim ağzı kanseri olmadan teşhiş ve tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak smear testi yaptıran bir kişinin rahim ağzı kanseri olma ihtimali oldukça düşüktür. Bu kişilerin aşı yaptırmasına gerek yoktur.

 

Yukarıdaki resimde mikroskop incelemesinde Human Papilloma Virüsü (HPV) nin rahim ağzı hücrelerinde yaptığı değişiklikler görülmektedir.

 

Polikistik Over Sendromu’nda özellikle insülin direnci veya şeker hastalığı olan kadınlarda genital bölgede, vajina, vulva ve rahim ağzında (serviks), tekrarlayan mantar enfeksiyonu daha sık görülmektedir. Mantar enfeksiyonu genellikle bozulmuş süt kıvamında beyaz renkli akıntı, kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve yanma şikayetlerine neden olmaktadır. Bu şikayetlerin hepsi ortaya çıkabileceği gibi sadece bazı şikayetler bir kişide ön planda görülebilir. Mantar enfeksiyonu smear testi ile teşhis edilir. Bu enfeksiyona en sık Kandida albicans adlı mantar çeşidi neden olmaktadır. Mikroskop incelemesinde enfeksiyona neden olan candida albicans hif ve sporları tespit edilir.

Yukarıdaki resimde mikroskop incelemesinde candida (mantar) hif ve sporları görülmektedir.

 

Tedavi; Öncelikle altta yatan insülin direncinin düzeltilmesidir. İnsülin direncinin tedavi edilmesine bağlı olarak mantar enfeksiyonuna zemin hazırlayan ortam ortadan kalkmaktadır. Bu kişilerde insülin direnci düzeltilmeden sadece antibiyotik tedavisi uygulandığında bir süre sonra mantar enfeksiyonu tekrarlamaktadır.

Aşağıdaki başlıkları tıklayarak konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:
Polikistik Over Sendromu’nda Adet düzensizliği tedavisi
-Polikistik Over Sendromu’nda İsotretinoin (A vitamini) Tedavisi 
 Polikistik Over Sendromu’nda Doğum kontrol hapı kullanılması 
Genç kızlarda adet düzensizliği tedavisi

Polikistik Over sendromu’nda Kilo artışı ve şişmanlık
Polikistik Over sendromu’nda Sivilce tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Saç dökülmesi tedavisi
-Polikistik Over Sendromu’nda Cilt renginde koyulaşma ve et benleri tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Psikolojik sorunların (depresyon, anksiyete) tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Cinsel istek (libido) sorunlarının tedavisi
-Polikistik Over Sendromu’nda Menopoz
-Meme Kanseri ve Polikistik Over Sendromu
-Polikistik Over Sendromu’nun çeşitleri (alt grupları)
-İnsülin Direnci, Şeker Hastalığı ve Polikistik Over Sendromu

– Polikistik Over Ameliyatı (Laparoskopik Ovarian Drilling)
-Rahim kanseri ve Polikistik Over Sendromu
-Polikistik Over Sendromu’nda Gebelikte karşılaşılan Sorunlar
Polikistik Over Sendromu’nda Çocuk İsteği Tedavisi

 

Bunları da İnceleyin

Polikistik Over Sendromu’nda Lazer Epilasyon

Erkeklerde görüldüğü gibi bıyık, çene, favori, boyun, ense, göğüs arası, göğüs ucu, bel, omuz, sırt, karın, …