Rahim İçi Araç (Spiral) Kullanımı ve Polikistik Over Sendromu

1-Progesteron hormonu içeren rahim içi araçların (Spiral)  progesteron hormonunun yan etkileri nedeniyle polikistik over sendromu olan kadınların büyük çoğunluğunda gebelikten korunma amacıyla kullanılması uygun değildir. Rahim içi araçtan gereğinden fazla miktarda salınan progesteron hormonu adet kanamasının tamamen kesilmesine veya bazen aşırı kanamalara veya lekelenme şeklinde uzun süren kanamalara neden olmaktadır. Progesteron hormonu içeren rahim içi araçları kullanan kadınlarda görülen uzun süren fazla miktarda adet kanamaları ve lekelenme kanamalarının rahim içi araçtan mı yoksa içerdiği progesteron hormonundan mı kaynaklandığını anlamak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle uzun süren fazla miktarda adet kanamaları ve lekelenme kanamalarının olması progesteron hormonu içeren rahim içi aracın çıkartılmasına neden olmaktadır. Ayrıca bu yöntem progesteron hormonu içerdiği için polikistik over sendromu tedavisinin takibi amacıyla belirli aralıklarla yapılan hormon tahlili sonuçlarını da etkilemektedir. Bu durum polikistik over sendromu tedavisini ve takibini zorlaştırmaktadır.

2-Hormon içermeyen mekanik etkili rahim içi araçların (spiral) kullanımında diğer yöntemlerde östrojen ve progesteron hormonlarına bağlı olarak görülen yan etkiler görülmemektedir. Adet kanamasının tamamen kesilmesi, aşırı kanamalar veya lekelenme şeklinde uzun süren kanamalar da diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında hormon içermeyen mekanik rahim içi araçlarda çok daha az oranda görülmektedir. Bu yöntem herhangi bir hormon içermediği için polikistik over sendromu tedavisinin takibi amacıyla belirli aralıklarla yapılan hormon tahlili sonuçlarını da etkilememektedir. Bu durum polikistik over sendromu tedavisini ve takibini kolaylaştırmaktadır.

Yukarıdaki resimde hormon içermeyen mekanik etkili rahim içi araç ve ipi görülmektedir.

Polikistik over sendromu olan kadınlarda ister doğum yapmış olsun ister yapmamış olsun en uygun gebelikten korunma yöntemi herhangi bir hormon içermeyen mekanik etkili rahim içi araçların (spiral) kullanılmasıdır (1,2,3).

Kaynaklar

1-Use of intrauterine devices in nulliparous women. Lohr PA, Lyus R, Prager S. Contraception. 2017 Jun;95(6):529-537.

2-The safety of intauterine devices among young women: a systematic review. Jatlaoui TC, Riley HE, Curtis KM. Contraception. 2017 Jan;95(1):17-39.

3-Intrauterine Contraception Continuation  in Adolescents and Young Women: A Systematic Review. Usinger KM, Gola SB, Weis M, Smaldone A. J Pediatr Adolesc Gynecol. 2016 Dec;29(6):659-667.

Aşağıdaki başlıkları tıklayarak konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:
-İnsülin Direnci, Şeker Hastalığı ve Polikistik Over Sendromu
Polikistik Over Sendromu’nda Tüylenme artışı tedavisi
 Polikistik Over Sendromu’nda Doğum kontrol hapı kullanılması 

-Meme Kanseri ve Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over sendromu’nda Kilo artışı ve şişmanlık
Polikistik Over sendromu’nda Sivilce tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Saç dökülmesi tedavisi
-Polikistik Over Sendromu’nda Cilt renginde koyulaşma ve et benleri tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Psikolojik sorunların (depresyon, anksiyete) tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Cinsel istek (libido) sorunlarının tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Human papilloma virüs (HPV) ve mantar enfeksiyonu tedavisi 
-Polikistik Over Sendromu’nda Menopoz 
-Polikistik Over Sendromu’nun çeşitleri (alt grupları)
-Rahim Kanseri ve Polikistik Over Sendromu

– Polikistik Over Ameliyatı (Laparoskopik Ovarian Drilling)

Polikistik Over Sendromu’nda Kötü Kokulu ve Fazla Miktarda Terleme 
-Polikistik Over Sendromu’nda Gebelikte karşılaşılan  Sorunlar
Polikistik Over Sendromu’nda Çocuk İsteği Tedavisi

Bunları da İnceleyin

14 Yaşından Küçük Kızlarda Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Bir genç kızda ergenlik döneminde sırasıyla göğüs gelişimi, genital bölge kıllanması ve ilk adet kanaması olmaktadır. 1-Göğüs …