Polikistik Over Sendromu’nda Kötü Kokulu ve Fazla Miktarda Terleme

Erkeklik hormonlarının miktarı veya etkinliği fazla olan kadınlarda koltuk altı, genital bölge ve göğüs çevresinde fazla miktarda kötü kokulu terleme görülebilmektedir(1,2,3,4).

Ter bezleri vücudumuzun her tarafına dağılmıştır. Fakat, özellikle koltuk altı, kasık, genital bölge ve göğüs çevresinde bulunan ter bezleri (apocrine) kadınlarda erkeklik hormonlarına (testosteron) duyarlıdır(1,2). Bu bölgelerde bulunan ter bezlerinde testosteron’un tutunduğu alıcılar (reseptör) vardır(1). Bu alıcıların üzerinde testosteron hormonunu  dihidrotestosteron hormonuna dönüştüren 5 – α redüktaz enzimi bulunmaktadır(2). Dihidrotestosteron hormonu terleme miktarını ve kokusunu belirlemektedir(2,4). Dihidrotestosteron hormonunun büyük çoğunluğu kan dolaşımına katılmadan önce deride 3 α- androstanediol glucuronide dönüşmektedir. Bu nedenle terleme miktarı kan dolaşımında bulunan dihidrotestosteron hormonu ve onun yıkım ürünü (metabolit) olan 3 α- androstanediol glucuronide miktarlarındaki artışa paralel olarak artmaktadır.

Polikistik over sendromu olan kadınlarda erkeklik hormonlarına bağlı iki mekanizma ile terleme artışı olmaktadır;

1-Dihidrotestosteron hormonunun hammaddesi testosteron, androstenedion ve DHEAS hormonlarının SHBG (Sex Hormon Binding Globulin) ye bağlanmayan serbest formlarıdır. Bu serbest formların kan dolaşımında bulunan miktarlarındaki artışa paralel olarak terleme miktarı artmaktadır(3,4).

2-5- α redüktaz enziminin aktivitesi yani fazla çalışması ya da az çalışması da terleme miktarını belirlemektedir. 5- α redüktaz enziminin aktivitesindeki artışa paralel olarak terleme miktarı artmaktadır. Bu gruba giren kadınlarda dihidrotestosteron hormonunun hammaddesi olan testosteron, androstenedion ve DHEAS hormonlarının SHBG ye bağlanmayan serbest formları kan dolaşımında fazla miktarlarda bulunmamaktadır(3,4). Buna karşılık 5- α redüktaz enziminin fazla çalışması nedeniyle dihidrotestosteron hormonu ve dihidrotestosteron hormonunun büyük çoğunluğunun kan dolaşımına katılmadan önce dönüştüğü 3 α- androstanediol glucuronide miktarı artmaktadır.

Kaynaklar

1-Localization of steroid hormone receptors in the apocrine sweat glands of the human axilla.Beier K, Ginez I, Schaller H.Histochem Cell Biol. 2005 Jan;123(1):61-5.

2-Characterization, expression, and immunohistochemical localization of 5 alpha-reductase in human skin. Luu-The V, Sugimoto Y, Puy L, Labrie Y, Lopez Solache I, Singh M, Labrie F. J Invest Dermatol. 1994 Feb;102(2):221-6.

3-Greater exercise sweating obese women with polycystic ovary syndrome compared with obese controls. Stachenfeld NS, Yeckel CW, Taylor HS. Med Sci Sports Exerc. 2010 Sep;42(9):1660-8.

4-Predominance of type I 5alpha-reductase in apocrine sweat glands of patients with excessive or abnormal odour derived from apocrine sweat (osmidrosis). Sato T, Sonoda T, Itami S, Takayasu S. Br J Dermatol. 1998 Nov;139(5):806-10.

Bunları da İnceleyin

Polikistik Over Sendromu ve Menopoz

Ergenlik döneminden itibaren yumurta gelişiminin yavaş olması (oligoovulasyon) veya olmaması (anovulasyon) nedeniyle adet kanaması geciken …