Polikistik Over Sendromu’nda Sivilce ve Tedavisi

Sivilce (Akne) yağ bezleri ve kıl köklerinin iltihabıdır. Ergenlik çağında (adolesan dönem) genç kızlarda 13 yaş civarında sorun olmaya başlar ve giderek şiddetlenerek 15-17 yaşlarında zirveye ulaşır. Daha sonra gerilemeye başlar ve hastaların çoğunda 20-25 yaşlarından sonra artık bir sorun olmaktan çıkar. Fakat kadınların bir kısmında 25 yaşından sonra da akne şikayeti 4o lı yaşlara kadar görülmekte hatta bir kısmında menopoz sonrasında da devam etmektedir.

20’li yaşlardan sonra başlayan, tekrarlayan ve tedaviye dirençli ağız çevresi, çene, ense, göğüs ve sırt bölgelerinde görülen sivilceler çoğunlukla hormon kaynaklı nedenlere bağlıdır. Hormon kaynaklı sivilcelerin genellikle nedeni polikistik over sendromu’dur. Sivilce ile birlikte tüylenme artışı ve adet düzensizliği gibi şikayetler var ise bu kişinin polikistik over sendromu olma ihtimali daha da artmaktadır. Dermatoloji (cildiye) tedavisi ile iyileşmeyen, dirençli sivilcelerin altında da hormonal nedenler yatmaktadır.

Yukarıdaki resimde polikistik over sendromu’nda yanak ve çene bölgesinde sivilceler görülmektedir.

 

Erkeklik hormonları (testosteron gibi) ciltte bulunan yağ bezlerinden salgılanan ve sivilce oluşumuna neden olan yağ miktarını arttırmaktadır. Polikistik over sendromu’nda da erkeklik hormonlarının miktarının ve etkinliğinin artması sonucu ciltte bulunan yağ bezlerinden salgılanan yağ miktarı artmaktadır. Ciltte bulunan yağ bezlerinde alıcıların (reseptör) üzerinde bulunan 5 – α redüktaz enzimi erkeklik hormonlarını (testosteron) sivilce yapan aktif form olan dihidrotestosteron hormonuna dönüştürmektedir. 5- α redüktaz enziminin aktivitesi yani fazla çalışması ya da az çalışması ciltte yağlanma ve sivilce artışının şiddetini belirlemektedir. Dihidrotestosteron hormonunun büyük çoğunluğu kan dolaşımına katılmadan önce deride 3 α- androstanediol glucuronide dönüşmektedir. Bu nedenle 5- α redüktaz enziminin aktivitesini kan dolaşımında bulunan 3 α- androstanediol glucuronide miktarı göstermektedir.

Kan dolaşımında bulunan erkeklik hormonlarının (testosteron) miktarı normal olmasına rağmen sivilce artışı olan kadınlarda bunun nedeni 5- α redüktaz enziminin aktivitesinin artmış olmasıdır. Bu kadınlarda 5- α redüktaz enziminin aktivitesindeki artışa paralel olarak sivilce miktarı artmaktadır.

Yukarıdaki resimde polikistik over sendromu’nda ağız çevresi ve çene bölgesinde sivilceler görülmektedir.

 

Tedavi;

A vitamini (Retinoik asit) benzeri maddeler içeren ilaçlar polikistik over sendromu olan kişilerde altta yatan hormonal bozukluğu tedavi etmemektedir. Buna rağmen polikistik over sendromu’nda sivilce tedavisi amacıyla halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Polikistik over sendromu olan kişilerde A vitamini benzeri ilaçlarla yapılan tedavi sivilce şikayetinde geçici bir iyileşme sağlamakla birlikte, bu kişilerde sivilce şikayeti çoğunlukla bir süre sonra tekrarlamaktadır. Bu durum hamilelik döneminde ve hatta hamile kalmadan belirli bir süre önce kullanıldığında bebekte ciddi sorunlara (teratojen) yol açabilen ve uzun yıllar kullanan kişilerde erken menopoz‘ a neden olabilen bu ilaçların genellikle tekrar tekrar, düzensiz bir şekilde kullanılmasına neden olmaktadır.

A vitamini (Retinoik asit) benzeri ilaçlar polikistik over sendromu olan kişilerde sivilce tedavisinin kalıcı olması için altta yatan hormonal sorunun tedavisi yapılmadan önce kullanılmamalıdır.

Uzun etkili ve kalıcı bir tedavi etkinliğinin olmamasına ve bir kısmı hayati tehlikeye sahip olan bir çok yan etkiye sahip olmasına rağmen doğum kontrol hapları polikistik over sendromu’nda sivilce tedavisinde halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Halbuki, polikistik over sendromu’nun çok daha başarılı ve az yan etkisi olan tedavi yöntemleri vardır.

∗Polikistik over sendromu’nda sivilce tedavisinde doğum kontrol hapı kullanılması doğru değildir.

Tedavi Yöntemleri;

Polikistik over sendromu’nda sivilce tedavisinde en güçlü erkeklik hormonu olan dihidrotestosteron hormonuna dönüşen erkeklik hormonlarının (testosteron, androstenedione, DHEAS) etkinliğinin ve miktarının azaltılması, dihidrotestosteron hormonu ve onun yıkım ürünü (metabolit) olan  3 α- androstanediol glucuronide  miktarının azaltılması ve erkeklik hormonlarına bağlanarak onları etkisiz hale getiren bağlayıcı madde olan Sex Hormon Binding Globulin miktarının arttırılması sonucunda citte bulunan yağ bezlerinde artmış olan yağ üretiminin azaltılması tedavinin temel amacıdır.

1- İnsülin direnci durumuna karşı insülin duyarlılığının arttırılması (SHBG) ve testosteron üretimi üzerinden etki gösteren bir tedavi seçeneğidir.

2-Erkeklik hormonları yağ bezleri üzerinde bulunan alıcılara tutunarak sivilcelenmeye neden olmaktadır. Erkeklik hormonlarının yağ bezleri üzerinde bulunan alıcılara yapışmasını sağlayan mekanizmanın engellenmesi de başka bir tedavi seçeneğidir.

3-Alıcılara bağlanmış olan erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) sivilcelenme yapabilmesi için alıcılarda bulunan bir 5α redüktaz enzimi ile aktif forma (dihidrotestosteron) dönüşmesi gerekmektedir. Bu dönüşümü sağlayan mekanizmanın engellenmesi de diğer bir tedavi seçeneğidir.

4-Polikistik over ameliyatı miktarı ve etkinliği artmış olan erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) etkinliğinin ve miktarının azaltılması ve insülin direncine karşı insülin duyarlılığının artması sonucunda SHBG miktarını arttırarak etki gösteren bir tedavi seçeneğidir.

Polikistik over sendromu’nun hangi grubunda (A,B,C) olduğu, ultrasonda yumurtalıkların görünümü, kan dolaşımında bulunan Dihidrotestosteron (DHT) ve Anti-Müllerian Hormon (AMH), 3 α- androstanediol glucuronide  miktarları, insülin direnci, şeker hastalığı, kilo fazlalığı ve şişmanlık olup olmaması ameliyat olacak kişinin belirlenmesinde önem taşımaktadır.

5-Düzenli olarak yapılan spor (yürüyüş ve yüzme gibi) kilodan bağımsız olarak yani kişi fazla kilolu olsa dahi vücutta bulunan yağ dokusunun yerini kas dokusunun almasını sağlar. Yağ dokusunun azalması hem erkeklik hormonlarının üretimini düşürerek, hem de SHBG miktarını arttırarak etki gösteren yardımcı bir tedavi seçeneğidir.

6-Fazla miktarda tüketilen karbonhidratlar proteinlerden farklı olarak yumurtalık ve böbrek üstü bezi gibi erkeklik hormonlarının üretildiği bölgelerden biri olan yağ dokusu olarak depolanmaktadır. Bu nedenlerle karbonhidrat miktarı düşük, buna karşılık protein miktarı fazla olan besinleri tüketilmesi hem erkeklik hormonlarının üretimini düşürerek, hem de SHBG miktarını arttırarak etki gösteren yardımcı bir tedavi seçeneğidir.

∗Yukarıda anlatılan tedavi seçeneklerinden hangisinin uygulanacağı kişiden kişiye göre değişmektedir. Çoğunlukla birden fazla tedavi seçeneği birlikte uygulanmaktadır.

Aşağıdaki başlıkları tıklayarak konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:
Polikistik Over Sendromu’nda Adet düzensizliği tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Tüylenme artışı tedavisi
 Polikistik Over Sendromu’nda Doğum kontrol hapı kullanılması 
Genç kızlarda adet düzensizliği tedavisi

Polikistik Over sendromu’nda Kilo artışı ve şişmanlık
–Polikistik Over Sendromu ve Rahim Kanseri
Polikistik Over Sendromu’nda Saç dökülmesi tedavisi
-Polikistik Over Sendromu’nda Cilt renginde koyulaşma ve et benleri tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Psikolojik sorunların (depresyon, anksiyete) tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Cinsel istek (libido) sorunlarının tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Human papilloma virüs (HPV) ve mantar enfeksiyonu tedavisi 
-Tiroid hormonları ve Polikistik Over Sendromu 
-Polikistik Over Sendromu’nun çeşitleri (alt grupları)
–Polikistik Over Sendromu’nda Menopoz

– Polikistik Over Ameliyatı (Laparoskopik Ovarian Drilling)
Polikistik Over Sendromu’nda Kötü Kokulu ve Fazla Miktarda Terleme 
-Polikistik Over Sendromu’nda Gebelikte karşılaşılan Sorunlar
Polikistik Over Sendromu’nda Çocuk İsteği Tedavisi

Bunları da İnceleyin

Polikistik Over Sendromu’nda Metabolik Sendrom

Kalp ve damar hastalığı (kalp, beyin ve bacaklara oksijen taşıyan damarların tıkanması veya daralması) ihtimalini arttıran …