Polikistik Over Ameliyatı

Polikistik over sendromu’nda kist olarak ifade edilen yapılar içinde gerçek yumurtaları taşıyan küçük keseciklerdir(1). Bu nedenle bu kistlerin ameliyat ile alınmasına gerek yoktur. Polikistik over sendromu’nda miktarı ve etkinliği artmış olan erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) büyük bir kısmı yumurtalıkların dış kısmında (korteks) üretilmektedir(2,3).

Polikistik over sendromu’nda yapılan ameliyatta (laparoskopik ovarian drilling) göbek deliğinin altından 0.5 cm lik bir açıklıktan kamera yardımı ile yumurtalıklar görülür ve tespit edilir. Elektrik akımı (elektrokoter) veya lazer ile tespit edilen yumurtalıkların dış kısmında (korteks) 4 mm çapında, 8 mm derinliğinde 5-10 adet küçük delik açılarak fazla miktarda üretilen ve etkinliği artmış olan erkeklik hormonlarının üretiminin ve etkinliğinin azalması sağlanır(4,5,6).

Yukarıdaki resimlerde yumurtalığın dış kısmına  küçük deliklerin açılma işlemi sırasıyla görülmektedir.

 

Polikistik over sendromu’nda yumurtalık ameliyatı hastaların sadece bir kısmında oldukça faydalı olmaktadır. Bu nedenle ameliyat olacak kişinin doğru kriterlere göre belirlenmesi gerekmektedir.

Polikistik over sendromu’nun hangi grubunda (A,B,C) bulunduğu, ultrasonda yumurtalıkların görünümü, erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) ve onların aktif formu olan dihidrotestosteron (DHT) ve erkeklik hormonlarına bağlanarak onları etkisiz hale getiren Sex Hormone Binding Globulin (SHBG)  ve Anti-Müllerian Hormon (AMH) düzeyleri, Anovulasyon: (yumurta büyümesi yok) veya Oligoovulasyon: (yumurtanın yavaş büyümesi), insülin direnci, şeker hastalığı, kilo fazlalığı ve şişmanlık olup olmaması ameliyat olacak kişinin seçilmesinde kullanılan kriterlerdir(5,6).

Kaynaklar

1-Functional integrity of granulosa cells from polycystic ovaries. Almahbobi  G, Anderiesz C, Hutchinson P, McFarlane JR, Wood C, Trounson AO. Clin Endocrinol (Oxf). 1996 May;44(5):571-80.

2-Hypersecretion of androstenedione by isolated thecal cells from polycystic ovaries. Gilling-Smith C, Willis DS, Beard RW, Franks S. J Clin Endocrinol Metab. 1994 Oct;79(4):1158-65.

3-Evidence for a primary abnormality of thecal cell steroidogenesis in the polycystic ovary syndrome. Gilling-Smith C, Story H, Rogers V, Franks S. Clin Endocrinol (Oxf). 1997 Jul;47(1):93-9.

4-Long term follow-up of  patients with polycystic ovarian syndrome after laparoscopic ovarian drilling: clinical outcome. Amer SA, Gopalan V, Li TC, Ledger WL, Cooke ID. Hum Reprod. 2002 Aug;17(8):2035-42.

5-Effects of laparoscopic ovarian drilling on adrenal steroids in polycystic ovary syndrome patients with and without hyperinsulinemia. Saleh A, Morris D, Tan SL, Tulandi T. Fertil Steril. 2001 Mar;75(3):501-4.

6-Success of laparoscopic ovarian wedge resection is related to obesity, lipid profile, and insulin levels. Duleba AJ, Banaszewska B, Spaczynski RZ, Pawelczyk L. Fertil Steril. 2003 Apr;79(4):1008-14.

Bunları da İnceleyin

Meme Kanseri ve İnsülin Direnci

İnsülin direnci ve onu takiben gelişen şeker hastalığı meme kanseri görülme ihtimalini arttırmaktadır(1,2,3,4). İnsülin direnci ve …