Polikistik Over Ameliyatı

Polikistik over sendromu’nda kist olarak ifade edilen yapılar içinde gerçek yumurtaları taşıyan küçük keseciklerdir. Bu nedenle bu kistlerin ameliyat ile alınmasına gerek yoktur. Polikistik over sendromu’nda miktarı ve etkinliği artmış olan erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) büyük bir kısmı yumurtalıkların dış kısmında (korteks) üretilmektedir. Polikistik over sendromu’nda yapılan ameliyatta (laparoskopik ovarian drilling) göbek deliğinin altından 0.5 cm lik bir açıklıktan kamera yardımı ile yumurtalıklar görülür ve tespit edilir. Elektrik akımı (elektrokoter) veya lazer ile tespit edilen yumurtalıkların dış kısmında (korteks) 4 mm çapında, 8 mm derinliğinde 5-10 adet küçük delik açılarak fazla miktarda üretilen ve etkinliği artmış olan erkeklik hormonlarının üretiminin ve etkinliğinin azalması sağlanır.

Yukarıdaki resimlerde yumurtalığın dış kısmına  küçük deliklerin açılma işlemi sırasıyla görülmektedir.

 

Yumurtalık ameliyatı polikistik over sendromu hastalarının bir kısmında faydalı olmaktadır. Bu nedenle ameliyat olacak kişinin doğru kriterlere göre belirlenmesi gerekmektedir. Polikistik over sendromu’nun hangi grubuna (A,B,C) girdiği, ultrasonda yumurtalıkların görünümü, hormon tahlili sonuçlarının değerlendirilmesi, insülin direnci, şeker hastalığı, kilo fazlalığı ve şişmanlık olup olmaması ameliyat olacak kişiyi belirleyen kriterlerdir. Polikistik over sendromu olan kişilerde erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) kan düzeylerinin yüksek ölçülmesi durumu ve erkeklik hormonlarına bağlanarak onları etkisiz hale getiren Sex Hormone Binding Globulin (SHBG) miktarının az olması ve Anovulasyon: yumurta büyümesi yok veya Oligoovulasyon: yumurtanın yavaş gelişiminin olması ameliyat kararını etkileyen önemli kriterlerdir.

Polikistik over sendromu’nda çocuk isteği tedavisinde de laparoskopik ovarian drilling ameliyatı özellikle bir grup hastada faydalı olmaktadır. Bu ameliyat çocuk isteği tedavisinde yumurtayı içinde taşıyan küçük keseciği büyütmek ve yumurtlamayı sağlamak için kullanılan yardımcı ilaçlara alternatif bir yöntemdir. Yumurtayı taşıyan küçük keseciği büyütmek için kullanılan ilaçlara karşı aşırı duyarlılık gelişmesi durumunda bu ilaçların kullanılamaması ve polikistik over sendromu’na bağlı olarak ortaya çıkabilecek çoğul gebelik ve düşük yapma risklerinin yüksek olması durumlarında ameliyat düşünülmelidir.

Aşağıdaki başlıkları tıklayarak konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:
 -Polikistik Over Sendromu’nda İnsülin direnci tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Adet düzensizliği tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Tüylenme artışı tedavisi
 Polikistik Over Sendromu’nda Doğum kontrol hapı kullanılması 
Genç kızlarda adet düzensizliği tedavisi
Polikistik Over sendromu’nda Kilo artışı ve şişmanlık
Polikistik Over sendromu’nda Sivilce tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Saç dökülmesi tedavisi
-Polikistik Over Sendromu’nda Cilt renginde koyulaşma ve et benleri tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Psikolojik sorunların (depresyon, anksiyete) tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Cinsel istek (libido) sorunlarının tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Human papilloma virüs (HPV) ve mantar enfeksiyonu tedavisi 
-Tiroid hormonları ve Polikistik Over Sendromu 
-Polikistik Over Sendromu’nun çeşitleri (alt grupları)
Polikistik Over Sendromu olan Kadınların Bir Kısmı Neden Gebe Kalamıyor?
– Polikistik Over Ameliyatı (Laparoskopik Ovarian Drilling)
Polikistik Over Sendromu’nda Kötü Kokulu ve Fazla Miktarda Terleme 
Polikistik Over Sendromu’nda Gebelik Sorunları ve Takibi
Polikistik Over Sendromu’nda Çocuk İsteği Tedavisi

Bunları da İnceleyin

Grup-C Polikistik Over Sendromu

GRUP-C Androjen (Erkeklik hormonu) durumu; Hiperandrojenizm: androjenlerin (testosteron gibi) etkilerinin fazla olduğunu gösteren tüylenme artışı, …