Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Meme Kanseri

Meme kanseri kadınlarda en fazla karşılaşılan kanserdir. Meme kanseri görülme ihtimalini (riskini) arttıran ve azaltan bazı özellikler polikistik over sendromu olan kadınların bir kısmında bulunmaktadır. Meme kanseri çoğunlukla ileri yaşlarda menopoz sonrası dönemde ortaya çıkmaktadır. Genç yaşlarda görülen meme kanseri çoğunlukla doğum kontrol hapı kullanımı ile birlikte genetik (ailesel) nedenlere bağlıdır(1). Fakat,  ileri yaşlarda, menopoz sonrası dönemde, ortaya çıkan meme kanseri polikistik over sendromu ile daha çok ilişkilidir.

Doğum kontrol hapı kullanımı meme kanseri ihtimalini artırmaktadır(2,4,6,7). Doğum kontrol haplarının içinde bulunan suni östrojen (ethinyl estradiol) miktarı ve suni progesteron çeşidi bu ihtimali arttıran nedenlerdir(2,4,8). Doğum kontrol hapının kullanım süresi arttıkça meme kanseri ihtimali de artmaktadır. Özellikle 5 yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullananlarda meme kanseri ortaya çıkma ihtimali doğum kontrol hapı kullanımını bıraktıktan 5 yıl sonra dahi yüksek olmaya devam etmektedir(4,9,10).

Doğum kontrol hapı kullanımına başlama yaşı da meme kanserinin ortaya çıkma ihtimalini etkilemektedir. Ergenlik döneminde başlayan meme büyümesi (proliferation) genellikle 20 li yaşların başında tamamlanmaktadır. Memenin büyümesi devam ederken doğum kontrol hapları gibi kanseri tetikleyen maddelerin (carcinogens) kullanılması meme kanseri ihtimalini arttırmaktadır. Bu nedenle 18-20 yaşlarından önce, ergenlik döneminde, başlanarak uzun süre doğum kontrol hapı kullanılması meme kanseri görülme ihtimalini daha fazla arttırmaktadır (3,4,9,10). Meme kanseri ortaya çıkma ihtimali en çok doğum kontrol hapı kullanımına 18 yaşından önce başlayıp 10 yıldan daha uzun süre kullananlarda artmaktadır(5).

Günümüzde en çok kullanılan doğum kontrol hapları östrojen miktarına ve progesteron çeşidine göre aşağıda belirtilmiştir. Bu doğum kontrol haplarını geçmişte kullanan ya da şimdi kullanmakta olan kadınlarda meme kanseri ihtimalinde görülen artışı aşağıda görebilirsiniz(4);

50 µg ethinyl estradiol + levonorgestrel kullananlarda meme kanseri  1.21 kat artmaktadır.

20 µg ethinyl estradiol + levonorgestrel kullananlarda meme kanseri 1.33 kat artmaktadır.

20 µg ethinyl estradiol + gestodene kullananlarda meme kanseri 1.20 kat artmaktadır.

35 µg ethinyl estradiol + cyproterone acetate (siproteron asetat) kullananlarda meme kanseri 1.44 kat artmaktadır.

30 µg ethinyl estradiol + drospirenone kullananlarda meme kanseri 1.1 kat artmaktadır.

35 µg ethinyl estradiol + norgestimate kullananlarda meme kanseri 1.22 kat artmaktadır.

20 µg ethinyl estradiol + desogestrel kullananlarda meme kanseri 1.12 kat artmaktadır.

Polikistik over sendromu tedavisinde doğum kontrol hapı kullanılması doğru değildirFakat, tedavi etkinliğinin olmamasına ve de bir kısmı hayati tehlikeye sahip olan bir çok yan etkiye sahip olmasına rağmen doğum kontrol hapları polikistik over sendromu tedavisinde halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Halbuki, polikistik over sendromu’nun çok daha başarılı ve az yan etkisi olan tedavi yöntemleri vardır. Bu tedavi yöntemlerinin ayrıntılarını sitemizde tüylenme artışı ve tedavisi, adet düzensizliği ve tedavisi, çocuk isteği ve tedavisi, sivilce ve tedavisi, saç dökülmesi ve tedavisi bölümlerinde bulabilirsiniz.

 Kaynaklar

1-Polycystic ovarian syndrome (PCOS), related symptoms/sequelae, and breast cancer risk in a population-based case-control study. Kim J, Mersereau JE, Khankari N, Bradshaw PT, McCullough LE, Cleveland R, Shantakumar S, Teitelbuam SL, Neugut AI, Senie RT,Gammon MD.Cancer Causes Control . 2016 Mar;27(3):403-14.

2-The action of estrogens and progestogens in the young female breast. Zolfaroli I, Tarín JJ, Cano A. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2018 Mar 28.

3-The pill and the breast. Drife JO. IPPF Med Bull. 1984 Dec;18(6):1-2.

4-Contemporary Hormonal Contraception and the Risk of Breast Cancer. Mørch LS, øSkovlund CW, Hannaford PC, Iversen L, Fielding S, Lidegaard Ø. N Engl J Med. 2017 Dec 7;377(23):2228-2239.

5-Breast cancer among young U.S. women in relation to oral contraceptive use. White E, Malone KE, Weiss NS, Daling JR. J Natl Cancer Inst. 1994 Apr 6;86(7):505-14.

6-Breast cancer and hormonal contraceptives: collaborative reanalysis of individual data on 53 297 women with breast cancer and 100 239 women without breast cancer from 54 epidemiological studies. Collaborative Group on Hormonal Factors in Breasst Cancer. Lancet 1996 Jun 22;347(9017): 1713-27.

7-Impact of teenage oral contraceptive use in a population-based series of early-onset breast cancer cases who have undergone BRCA mutation testing. Jernström H, Loman N, Johannsson OT, Borg A, Olsson H. Eur J Cancer. 2005 Oct;41(15):2312-20.

8-Hormonal content and potency of oral contraceptives and breast cancer risk among young women. Althuis MD, Brogan DR, Coates RJ, Daling JR, Gammon MD, Malone KE, Schoenberg JB, Brinton LA. Br J Cancer. 2003 Jan 13;88(1):50-7.

9-Oral contraceptives and breast cancer: review of the epidemiologic literature. Thomas DB. Contraception. 1991 Jun;43(6):597-642.

10-Cellular basis of breast cancer susceptibility. Russo J, Russo IH. Oncol Res. 1999;11(4):169-78.

Bunlarıda İnceleyin;

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Polikistik Over Sendromu

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Tüylenme Artışı ve Tedavisi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Meme Gelişimi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Adet Düzensizliği ve Tedavisi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Cinsellik ve Libido

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Sivilce ve Tedavisi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Bunları da İnceleyin

Genç Kızlar, Ergenlik ve Polikistik Over Sendromu

Dr. Burak Hacıhanefioğlu polikistikover.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazı ve videoların tümü Kadın Hastalıkları …