Polikistik Over Ameliyatı

Dr. Burak Hacıhanefioğlu

polikistikover.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazıların tümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Burak Hacıhanefioğlu tarafından hazırlanmakta olup, telif hakları yasal olarak koruma altına alınmıştır. İzin almadan kaynak gösterilerek dahi başka bir yerde yayınlanamaz.

1-Polikistik over sendromu’nda miktarı ve etkinliği artmış olan erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) büyük bir kısmı yumurtalıkların dış kısmında (korteks) üretilmektedir(2,3).

2-Polikistik over sendromu tedavisi için yapılan ameliyatla (laparoskopik ovarian drilling) göbek deliğinin altından 0.5 cm lik bir açıklıktan kamera yardımı ile tespit edilen yumurtalıkların dış kısmına (korteks) elektrik akımı (elektrokoter) veya lazer ile 4 mm çapında ve 8 mm derinliğinde 5-10 adet küçük delik açılarak erkeklik hormonlarının üretimi ve etkinliği azaltılır(4,5,6).

3-Polikistik over sendromu’nda kist olarak ifade edilen yapılar içinde gerçek yumurtaları taşıyan küçük keseciklerdir(1). Bu nedenle bu keseciklerin ameliyat ile alınmasına gerek yoktur.

Yukarıdaki resimlerde yumurtalığın dış kısmına  küçük deliklerin açılma işlemi sırasıyla görülmektedir.

 

4-Yumurtalık ameliyatı polikistik ver sendromu olan kadınların sadece bir kısmında faydalı olmaktadır. Bu nedenle ameliyat tedavisinden fayda görecek olan kişinin aşağıdaki kriterlere göre belirlenmesi gerekmektedir;

1-Polikistik over sendromu grubu (A,B,C)

2-Ultrasonda yumurtalıkların görünümü

3-Erkeklik hormonlarının (testosteron, androstenedion gibi) miktarı

4-Erkeklik hormonlarının aktif formunun dihidrotestosteron(DHT) miktarı

5-Erkeklik hormonlarına bağlanarak onları etkisiz hale getiren Sex Hormone Binding Globulin (SHBG) miktarı

6-Anti-Müllerian Hormon (AMH) miktarı

7-Anovulasyon:(yumurta büyümesi yok) veya Oligoovulasyon:(yumurtanın yavaş büyümesi)

8-İnsülin direnci veya Şeker hastalığı

9-Kilo fazlalığı veya Şişmanlık 

Kaynaklar

1-Functional integrity of granulosa cells from polycystic ovaries. Almahbobi  G, Anderiesz C, Hutchinson P, McFarlane JR, Wood C, Trounson AO. Clin Endocrinol (Oxf). 1996 May;44(5):571-80.

2-Hypersecretion of androstenedione by isolated thecal cells from polycystic ovaries. Gilling-Smith C, Willis DS, Beard RW, Franks S. J Clin Endocrinol Metab. 1994 Oct;79(4):1158-65.

3-Evidence for a primary abnormality of thecal cell steroidogenesis in the polycystic ovary syndrome. Gilling-Smith C, Story H, Rogers V, Franks S. Clin Endocrinol (Oxf). 1997 Jul;47(1):93-9.

4-Long term follow-up of  patients with polycystic ovarian syndrome after laparoscopic ovarian drilling: clinical outcome. Amer SA, Gopalan V, Li TC, Ledger WL, Cooke ID. Hum Reprod. 2002 Aug;17(8):2035-42.

5-Effects of laparoscopic ovarian drilling on adrenal steroids in polycystic ovary syndrome patients with and without hyperinsulinemia. Saleh A, Morris D, Tan SL, Tulandi T. Fertil Steril. 2001 Mar;75(3):501-4.

6-Success of laparoscopic ovarian wedge resection is related to obesity, lipid profile, and insulin levels. Duleba AJ, Banaszewska B, Spaczynski RZ, Pawelczyk L. Fertil Steril. 2003 Apr;79(4):1008-14.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunları da İnceleyin

Alkol ve Polikistik Over Sendromu

Dr. Burak Hacıhanefioğlu ∗polikistikover.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazıların tümü Kadın Hastalıkları ve Doğum …