Polikistik Over Sendromu’nda Cilt Renginde Koyulaşma ve Et Benleri

Dr. Burak Hacıhanefioğlu

polikistikover.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazı ve videoların tümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Burak Hacıhanefioğlu tarafından hazırlanmış olup, telif hakları yasal koruma altına alınmıştır. İzinsiz kaynak gösterilerek dahi başka bir yerde yayınlanamaz.

Polikistik Over insülin direnci ölçümü için açlık insülin ve şeker ölçümü doğru değildir..

Boyun, kasık, koltuk altı ve göğüs altı gibi sürtünmenin fazla olduğu bölgelerde görülen renk koyulaşması (siyahlaşma) ve derinin kalınlaşması (Akantozis Nigrikans) insülin hormonunun fazla salgılanmasından kaynaklanmakta olup glukoz ve insülin metabolizmasındaki bozukluğu göstermektedir. Polikistik over sendromu’nda fazla kilolu ve şişman olan veya normal kilolu fakat bel çevresi kalın (erkek tipi yağlanma) olan kadınların büyük çoğunluğunda insülin direnci olduğu için boyun, kasık, koltuk altı ve göğüs altında renk koyulaşması (siyahlaşma) ve derinin kalınlaşması (Akantozis Nigrikans) daha çok görülmektedir.

 

Yukarıdaki resimde koltuk altında renk koyulaşması (Akantozis Nigrikans) görülmektedir.

 

Boyun, kasık, koltuk altı ve göğüs altı gibi sürtünmenin fazla olduğu bölgelerde görülen deriye sapla bağlı et benleri (Skin Tags) (acrochordon) insülin hormonunun fazla salgılanmasından kaynaklanmakta olup şeker hastalığının öncü bir belirtisidir. Polikistik over sendromu’nda fazla kilolu ve şişman olan veya normal kilolu fakat bel çevresi kalın (erkek tipi yağlanma) olan kadınların büyük çoğunluğunda insülin direnci olduğu için boyun, ense, kasık, koltuk altı ve göğüs altında deriye sapla bağlı et benleri (Skin Tags) (acrochordon) daha çok görülmektedir.

 

Boyun ve yüzde Et benleri (Skin Tags) görülmektedir.

 

Tedavi; İnsülin direncinin azaltılması ve insülin direncine bağlı olarak fazla miktarda üretilen insülin hormonunun normal seviyelere düşürülmesidir.

Bunlarıda İnceleyin;

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Polikistik Over Sendromu

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Tüylenme Artışı ve Tedavisi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Meme Gelişimi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Adet Düzensizliği ve Tedavisi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Cinsellik ve Libido

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Sivilce ve Tedavisi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Saç Dökülmesi ve Tedavisi

 

 

Bunları da İnceleyin

Genç Kızlar, Ergenlik ve Polikistik Over Sendromu

Dr. Burak Hacıhanefioğlu polikistikover.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazı ve videoların tümü Kadın Hastalıkları …