Tiroid Hormonları ve Polikistik Over Sendromu

Tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidi) adet kanamalarında gecikmeye ve kanama miktarında azalmaya neden olmaktadır. Tiroid bezinin fazla çalışmasına bağlı olarak adet kanaması miktarında aniden azalma ortaya çıkması erken menopoz değildir. Tiroid bezi fazla çalışan kişilerde genellikle uzun süren, miktarı az, lekelenme tarzında adet kanamaları görülmektedir.

Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) ise daha az enerji harcanmasına bağlı olarak vücut yağ oranının artmasına, yumurta gelişiminin ve yumurtlamanın durmasına, fazla miktarda, uzun süren adet kanamalarına, ve hamile kalmakta zorluk yaşanmasına neden olmaktadır.

Tiroid bezi hormonlarının az üretilmesine üreme çağındaki genç kadınlarda en sık Hashimoto hastalığı neden olmaktadır. Tiroid bezinin az çalışması durumunda görülen adet düzensizliği, tüylenme artışı, erkek tipi saç dökülmesi, kilo artışı şikayetleri polikistik over sendromu’nda da görüldüğü için bu şikayetlerle başvuran bir kişide kanda tiroid hormonlarının miktarına bakılmadan polikistik over sendromu olup olmadığı anlaşılamaz.

Tiroid bezi az çalışan kadınlarda polikistik over sendromu daha sık görülmektedir. Tiroid bezinin az çalışmasının neden olduğu enerji tüketimindeki azalma sonucunda zayıf bile olsalar vücutlarındaki yağ oranının fazla olması genetik (doğuştan) eğilimi olan kadınlarda polikistik over sendromu’nun ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Yukarıdaki resimde tiroid bezinden çıkan siyah renkli oklardan biri tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olarak meydana gelen yağ dokusu artışını (yağlanma) göstermektedir. Yukarıdaki resimde tiroid bezinden çıkan diğer bir siyah renkli ok tiroid bezinin az çalışmasının erkeklik hormonlarına bağlanarak onları etkisiz (nötr) hale getiren madde olan Sex Hormon Binding Globulin’in (SHBG) daha az miktarda üretilmesine neden olduğunu işaret etmektedir.

Tüylenme artışı, adet düzensizliği, erkek tipi saç dökülmesi ve sivilce şikayetleri olan bir kişide eğer kan tahlilinde erkeklik hormonlarının miktarları normal bulunursa tiroid bezinin az çalıştığından şüphe edilmelidir.

Aşağıdaki başlıkları tıklayarak konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:
-İnsülin Direnci, Şeker Hastalığı ve Polikistik Over Sendromu
Polikistik Over Sendromu’nda Tüylenme artışı tedavisi
 Polikistik Over Sendromu’nda Doğum kontrol hapı kullanılması 

-Meme Kanseri ve Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over sendromu’nda Kilo artışı ve şişmanlık
Polikistik Over sendromu’nda Sivilce tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Saç dökülmesi tedavisi
-Polikistik Over Sendromu’nda Cilt renginde koyulaşma ve et benleri tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Psikolojik sorunların (depresyon, anksiyete) tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Cinsel istek (libido) sorunlarının tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Human papilloma virüs (HPV) ve mantar enfeksiyonu tedavisi 
-Polikistik Over Sendromu’nda Menopoz 
-Polikistik Over Sendromu’nun çeşitleri (alt grupları)
-Rahim Kanseri ve Polikistik Over Sendromu

– Polikistik Over Ameliyatı (Laparoskopik Ovarian Drilling)

Polikistik Over Sendromu’nda Kötü Kokulu ve Fazla Miktarda Terleme 
-Polikistik Over Sendromu’nda Gebelikte karşılaşılan  Sorunlar
Polikistik Over Sendromu’nda Çocuk İsteği Tedavisi

Bunları da İnceleyin

Polikistik over Sendromu’nda Sivilce Tedavisinde İsotretinoin (A vitamini) Kullanımı

İsotretinoin (Retinoik asit) A vitamini benzeri maddeler içeren ilaçlar polikistik over sendromu olan kadınlarda altta …