Polikistik Over Sendromu’nda Saç Dökülmesi

Dr. Burak Hacıhanefioğlu

polikistikover.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazıların tümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Burak Hacıhanefioğlu tarafından hazırlanmakta olup, telif hakları yasal olarak koruma altına alınmıştır. İzin almadan kaynak gösterilerek dahi başka bir yerde yayınlanamaz.

Polikistik over sendromu’nda erkek tipi saç dökülmesi erkeklik hormonlarının en etkili formu olan dihidrotestosteron (DHT) hormonunun hammaddesi olan testosteron ve androstenedion gibi hormonların miktarının veya duyarlılığının artması ve erkeklik hormonlarına tutunarak onları etkisiz hale getiren Sex Hormon Binding Globulin (SHBG) miktarının azalması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Polikistik over sendromu’na bağlı erkek tipi saç dökülmesi genellikle yavaş bir ilerleme göstermektedir. Ani başlayan ve hızlı bir şekilde ilerleyen saç dökülmesi polikistik over sendromu’nda çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Ani başlayan ve hızlı ilerleyen saç dökülmesi durumunda öncelikle yumurtalık veya böbrek üstü bezi tümörleri düşünülmelidir. Bu durumda tümörün tespit edilebilmesi için yumurtalıkların ultrasonografi ile incelenmesi ve böbrek üstü bezinin de diğer görüntüleme yöntemleri ile değerlendirilmesi gerekir.

Yukarıdaki resimde polikistik over sendromu’nda erkek tipi saç dökülmesi görülmektedir.

Polikistik over sendromu’nda erkek tipi saç dökülmesi genellikle tüylenme artışı ile birlikte görülmektedir. Fakat, başka bir şikayet olmadan tek başına da ortaya çıkabilir.

Polikistik over sendromu’nda saç dökülmesine neden olan dihidrotestosteron (DHT) hormonunun hammaddesi olan testosteron ve testosteron hormonuna dönüşen androstenedione  hormonu miktarının veya duyarlılığının artması 5- α redüktaz enzimi ile Dihidrotestosteron hormonuna dönüşümü arttırmaktadır. Dihidrotestosteron hormonunun büyük çoğunluğu kan dolaşımına katılmadan önce deride 3 α- androstanediol glucuronide dönüşmektedir. Bu nedenle  5- α redüktaz enziminin aktivitesini kan dolaşımında bulunan 3 α- androstanediol glucuronide miktarı göstermektedir.

Kan dolaşımında bulunan erkeklik hormonlarının (testosteron) miktarı normal olmasına rağmen erkek tipi saç dökülmesi olan kadınlarda saç dökülmesinin nedeni  5- α redüktaz enziminin aktivitesinin artmış olmasıdır. Bu kadınlarda 5- α redüktaz enziminin aktivitesindeki artışa paralel olarak saç dökülmesi artmaktadır.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine neden olan mekanizmalara ek olarak ailesel (genetik) yapı da erkek tipi saç dökülmesinin başlama yaşını, dökülme biçimini ve dökülme hızını önemli derecede etkilemektedir.

Tedavi;

Erkeklik hormonlarının en aktif formu olan dihidrotestosteron (DHT) un hammadesi olan hormonların (testosteron gibi) artmış olan etkinliğinin ve miktarının azaltılması ve erkeklik hormonlarına bağlanarak onları etkisiz hale getiren  Sex hormon Binding Globulin (SHBG) miktarının ve etkinliğinin arttırılması tedavinin temel amacıdır.

1- İnsülin direnci durumuna karşı insülin duyarlılığının arttırılması (SHBG) ve testosteron üretimi üzerinden etki gösteren bir tedavi seçeneğidir.

2-Erkeklik hormonları yağ bezleri üzerinde bulunan alıcılara tutunarak saç dökülmesine neden olmaktadır. Erkeklik hormonlarının saç köklerinde bulunan alıcılara yapışmasını sağlayan mekanizmanın engellenmesi de başka bir tedavi seçeneğidir.

3-Alıcılara bağlanmış olan erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) saç dökülmesi yapabilmesi için alıcılarda bulunan bir 5α redüktaz enzimi ile aktif forma (dihidrotestosteron) dönüşmesi gerekmektedir. Bu dönüşümü sağlayan mekanizmanın engellenmesi de diğer bir tedavi seçeneğidir.

4-Polikistik over ameliyatı miktarı ve etkinliği artmış olan erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) etkinliğinin ve miktarının azaltılması ve insülin direncine karşı insülin duyarlılığının artması sonucunda SHBG miktarını arttırarak etki gösteren bir tedavi seçeneğidir. Polikistik over sendromu’nun hangi grubunda (A,B,C) olduğu, ultrasonda yumurtalıkların görünümü, hormon tahlili sonuçları, insülin direnci, şeker hastalığı, kilo fazlalığı ve şişmanlık olup olmaması ameliyat olacak kişinin belirlenmesinde önem taşımaktadır.

5-Düzenli olarak yapılan spor (yürüyüş ve yüzme gibi) kilodan bağımsız olarak yani kişi fazla kilolu olsa dahi vücutta bulunan yağ dokusunun yerini kas dokusunun almasını sağlar. Yağ dokusunun azalması hem erkeklik hormonlarının üretimini düşürerek, hem de SHBG miktarını arttırarak etki gösteren yardımcı bir tedavi seçeneğidir.

6-Fazla miktarda tüketilen karbonhidratlar proteinlerden farklı olarak yumurtalık ve böbrek üstü bezi gibi erkeklik hormonlarının üretildiği bölgelerden biri olan yağ dokusu olarak depolanmaktadır. Bu nedenlerle karbonhidrat miktarı düşük, buna karşılık protein miktarı fazla olan besinleri tüketilmesi hem erkeklik hormonlarının üretimini düşürerek, hem de SHBG miktarını arttırarak etki gösteren yardımcı bir tedavi seçeneğidir.

Yukarıda anlatılan tedavi seçenekleri kişiden kişiye göre farklı şekillerde çoğunlukla birden fazla tedavi seçeneği birlikte uygulanmaktadır.

Aşağıdaki başlıkları tıklayarak konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:
Polikistik Over Sendromu’nda Adet düzensizliği tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Tüylenme artışı tedavisi
 Polikistik Over Sendromu’nda Doğum kontrol hapı kullanılması 
Genç kızlarda adet düzensizliği tedavisi

Polikistik Over sendromu’nda Kilo artışı ve şişmanlık
Polikistik Over sendromu’nda Sivilce tedavisi
–İnsülin Direnci, Şeker Hastalığı ve Polikistik Over Sendromu
-Polikistik Over Sendromu’nda Cilt renginde koyulaşma ve et benleri tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Psikolojik sorunların (depresyon, anksiyete) tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Cinsel istek (libido) sorunlarının tedavisi
Polikistik Over Sendromu’nda Human papilloma virüs (HPV) ve mantar enfeksiyonu tedavisi 
-Tiroid hormonları ve Polikistik Over Sendromu 
-Polikistik Over Sendromu’nun çeşitleri (alt grupları)
Polikistik Over Sendromu olan Kadınların Bir Kısmı Neden Gebe Kalamıyor?
– Polikistik Over Ameliyatı (Laparoskopik Ovarian Drilling)
–Polikistik Over Sendromu’nda Gebelikten Korunma Yöntemleri 
-Polikistik Over Sendromu’nda Gebelikte karşılaşılan Sorunlar
Polikistik Over Sendromu’nda Çocuk İsteği Tedavisi

Bunları da İnceleyin

Covid-19 (Coronavirüs Hastalığı) ve Gebelik

Dr. Burak Hacıhanefioğlu ∗polikistikover.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazıların tümü Kadın Hastalıkları ve Doğum …